Rituál zavinování
Přechodové rituály


Uzavírání kostí, rituál rebozo, closing the bones, la Cerrada – i s těmito všemi označeními se můžeme setkat. Rituál má své prapůvodní kořeny po celém světě. Podoba, délka a průběh rituálu se mění v závislosti na kultuře a tradicích dané země. Zmínky o rituálu zavinování bychom našli i ve Slovanské historii. O jeho znovuzrození v našich zemích se zasloužily tradiční porodní babičky, které o ženy komplexně pečují v jednotlivých fázích ženského cyklu. V Mexiku se rituál zakončuje zavinutím do šátku jménem rebozo, na Ukrajině se nazývá svivalník a u nás mu říkáme pinta.

Původním úkolem zavinování do šátku bylo uzavření období těhotenství a porodu. Aby mohlo dítě přijít na tento svět, musí se žena plně otevřít – nejen fyzicky, ale i duševně. Těhotná žena je tedy branou mezi světy. Tato brána se otevírá již 40 dní před porodem a 40 dní po porodu se uzavírá. Kvůli otevřenosti ženy je toto období velmi citlivé. To, jak žena prožije šestinedělí, jak hospodaří se svoji energii, kolik vydává a kolik přijímá, jak je o ní pečováno, má pak vliv na celý její další život. Rituál obsahuje i masáž bříška a je podpůrný pro zavinování dělohy, navrácení orgánů a kostí zpět na své místo. Proto je ideálním časem na rituál zavírání kostí právě konec šestinedělí – podpoří to uzavírání portálu (energeticky, psychicky ale i fyzicky). Ale není to nutné v tento čas, lze ho provést jakkoliv dlouhou dobu po porodu, klidně i roky. Nejdůležitější je, jak se žena cítí a kdy je na projití takovýmto rituálem připravena.

Rituál zavinování na 7 zámků pomocí šátků nemusí nutně sloužit jen v případě uzavírání po porodu. Velice vhodné je to i v případě ukončení a zpracování nějaké větší životní události. Může se to týkat rozchodu, změny zaměstnaní, přechod k podnikání, rozloučení se s mrtvě narozeným děťátkem, rozloučení se se zesnulým blízkým nebo překročením jakéhokoliv milníku v životě (nejen) ženy. Při rituálu se opečovává mysl, tělo i duše. Je tedy skvělým pomocníkem pro ukončení něčeho, co již pominulo, nefunguje a podporuje k vykročení na novou cestu. V této transformaci dochází k uctění všeho prožitého, odložení již nepotřebného a vstup do nového se všemi prožitky, zkušenostmi a dary z minulosti.


Situace vhodné pro opečování rituálem:

  • Menarché (první menstruace ženy)
  • Přerod chlapce v muže
  • Před svatbou
  • Podpora otěhotnění
  • Předporodní období
  • Po porodu (v šestinedělí)
  • Po potratu, ztrátě miminka
  • Po rozvodu, rozchodu, úmrtí blízkého člověka
  • Menopauza aj.

Rituál není nutné provádět okamžitě v dané situaci či bezprostředně po jejím skončení. Načasování je v rukou osoby (muže i ženy), která si tuto péči chce dopřát. Je i vhodným dárkem pro vámi milovanou osobu. Kromě zážitku z rituálu dochází i k většímu přesahu v životě člověka.

Přechodovými rituály provázím jen ženy. Jsem zastáncem toho, že pro muže je při rituálu lepší vedení a podpora od jiného muže. Během rituálu a i při jeho přípravě se ladím na ženu (i její miminko) a vše připravuji intuitivně a na míru podle individuálních přání a požadavků, případně omezení. Celý rituál probíhá u ženy doma, aby po jejím skončení mohla zůstat ve svém bezpečném prostoru, nechávat doznít rituál a odpočívat. Pokud si žena z jakéhokoliv důvodu přeje rituálem provést mimo své bydliště, domlouváme se na náhradním prostoru. Součástí péče při rituálu může být bylinná masáž, květinová koupel, bylinná napářka aj. Používám kvalitní pečující kosmetiku a éterické oleje. K navození příjemné a uvolněné atmosféry mi pomáhají hudební nástroje. Připravuji i drobné občerstvení, kvalitní kakao, bylinné čaje či bezkofeinovou kávu. Rebozo šátky Velká část rituálu je věnována povídání. Žena může vyjádřit svoje emoce, plakat, říct cokoliv, co ji napadá, čeho se obává, co ji tíží nebo na co se těší. Jsem oporou a průvodkyní pro ženu v jakémkoliv rozpoložení. Unesu ženin smutek, náročné emoce, ale i smích. Vytvářím pro toto všechno bezpečný prostor a bez posuzování či odsuzování ženě naslouchám a provázím ji cestou do jejího nitra. Opečovávání může být v délce 3 – 8 hodin. Vše je na domluvě. Pokud má žena malé miminko, je dobré zajistit si někoho, kde se o něj po celou dobu postará a nosí ho ženě jen na kojení.